Witajcie, dziś melduję się z kuchni, a na kulinarnej tapecie mam Buraki.
W mojej ocenie, ocenie „psychologa spożywczego” burak a dokładnie zakwas buraczany to prawdziwy HIT🤙
Dlaczego?
Ponieważ ten napój – tak banalny w przygotowaniu (przepis w P.S) – ma genialne właściwości.
Proces fermentacji, któremu poddaje się buraki sprawia, że uzyskany z nich zakwas powala na kolana sok z buraków, ponieważ:
1.ma dłuższy okres przydatności do spożycia
2. ma niższą zawartość cukrów prostych (ważna informacja dla cukrzyków)
3. jest probiotykiem (jelita mają prawdziwy bal)🧐
A po co i komu pić ten zakwas?
-Aby „ogarnąć” problemy kardiologiczne i krwiotwórcze (zakwas ma azotany, które obniżają ciśnienie krwi i poziom złego cholesterolu, poprawiają wydolność serducha, zapobiegają miażdżycy i zawałom, są świetne dla osób z anemią)
-Jest dobry dla osób uprawiających sport (dzięki azotanom np. biegacze, pływacy i wioślarze zwiększą swoją wydolność i wytrzymałość, jednocześnie zmniejszą koszt tlenowy podczas wysiłku)
– Wzmocni komórki wątroby i ochroni ją przed działaniem toksyn, a dodatkowo dzięki betainie zredukuje w niej załogi tłuszczowe)
– Zakwas zahamuje łaknienie i oszuka głód, a dzięki błonnikowi zadziała regulująco na przewód pokarmowy bez zbędnych obciążeń kalorycznych)
-Minerały i witaminy w nim zawarte poprawią stan skóry, włosów i paznokci
– Jest dobry dla osób z osłabioną odpornością, świetnie sprawdzi się przy infekcjach wirusowych
– U pań z menopauzą złagodzi uderzenia gorąca i migreny
– Dla zestresowanych oferuje witaminy z grupy B, które złagodzą stany napięcia i poprawią koncentrację, a także syntezę serotoniny- hormonu szczęścia i snu
– Przyda się także przyszłym mamom bo wpływa korzystnie na rozwój dzieciaczka- zwłaszcza jego kory mózgowej
Jak dla mnie bomba. Kosmetyk i lek w jednym szociku. Pijcie na zdrówko! Wszystkiego najzdrowszego🥰🥰🥰
Pozdrawiam z kuchni, Świadoma😜
P.S. Przepis na mój zakwas buraczany składniki: 2 kg świeżych buraków (okrągłych lub podłużnych) 2 główki czosnku kilka ziaren pieprzu (może być kolorowy) i gorczycy (niekoniecznie), ziela angielskiego, 2-3 liście laurowe, sól (najlepiej kłodawska), przegotowana woda przygotowanie: Buraki umyć, obrać ze skórki i pokroić w cienkie plasterki lub kostki. Czosnek obrać i pokroić w plasterki. W dużym, szklanym naczyniu, np. 6l słoiku układać warstwowo warzywa z przyprawami. Na koniec całość zalać wystudzonym do temperatury pokojowej roztworem wody z solą (na 1 list wody 1,5 łyżki stołowej soli). Roztwór powinien zakrywać warzywa. Słoik zakryć spodkiem i odstawić na 5-7 dni. W trakcie procesu produkcji zakwasu można podglądać zawartość słoika i zbierać zbierające się na powierzchni płynu „burzynki”.Po upływie tych kilku dni, zlać zakwas, rozlać go do butelek i przechowywać w lodówce. Można go pić lekko podgrzany lub rozcieńczony z wodą, a nawet dodawać do barszczyku. Idealnie byłoby nie doprowadzać go do wrzenia.Smacznego!